Co to jest rekuperacja, czyli przedstawienie najważniejszych kwestii

Wiele osób zastanawia się co to jest rekuperacja? Najprościej tłumacząc czym jest rekuperacja, możemy porównać ją do klimatyzacji i ogrzewaczy. Te drugie zna zapewne każdy, bez wyjątku, bowiem na stałe weszły do naszego codziennego życia, jako dodatkowy komfort.

System rekuperacji działa na innej zasadzie, niż klimatyzowanie i ogrzewanie. Najważniejsze cechy, które posiada proces rekuperacji, a nie posiada go działanie klimatyzacji oraz ogrzewania – wymienia zużyte powietrze na świeże, oszczędza na kosztach eksploatacji budynku, oczyszcza powietrze w pomieszczeniach oraz filtruje powietrze w pomieszczeniach. Tego wszystkiego nie da nam żadne urządzenie, które nie posiada systemu rekuperacji.

Klimatyzacja, ogrzewanie oraz rekuperacja jednak posiadają również pewne wspólne cechy, a konkretnie – konieczność wykonywania przeglądów serwisowych, można regulować intensywność działania, wszystkie działają niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych, ich eksploatacja zużywa niewielką ilość energii elektrycznej oraz działają w automatycznym trybie pracy i praktycznie nie wymagają ingerencji użytkownika. Systemy rekuperacji i ogrzewania mogą działać przy otwartych oknach, jednak klimatyzacja już nie. Proces rekuperacji ma jednak swoje minusy, i to takie, które znacząco odróżniają ją od ogrzewaczy oraz klimatyzatorów.

Ogrzewacze, tak jak sama nazwa mówi – ogrzewają pomieszczenie ciepłem. Klimatyzacja często również posiada taką możliwość, a do tego wykonuje proces, z którego wszyscy ją znamy – czyli chłodzi. Rekuperacja nie wykonuje tych dwóch czynności dosłownie, nie grzeje w znaczeniu, ani nie chłodzi na poziomie klimatyzatora. Jej najważniejszym działaniem jest oczyszczanie powietrza.

Spread the love

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*