Klimatyzacja

Klimatyzacja ma za zadanie utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza oraz temperaturę w danym pomieszczeniu. Powinna zapewnić komfortowe warunki pracy – takie, do których jest przystosowany organizm człowieka. Odpowiednio ustawione parametry klimatyzacji wpływają pozytywnie na samopoczucie oraz usprawniają procesy związane z koncentracją.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja powietrza polega na chłodzeniu danego pomieszczenia poprzez zmniejszenie temperatury, wykorzystując przepływ powietrza. Agregat taki działa na bazie płynnego chłodziwa, które przepływa przez kanaliki silnika do radiatora.

Jak ustawić klimatyzację?

Należy pamiętać o zasadzie, która dotyczy różnicy temperatur. Różnica pomiędzy pomieszczeniem bez klimatyzacji a pomieszczeniem z klimatyzacją nie może wynosić więcej niż 7 st. C. Trzeba rozsądnie przeprowadzać regulację temperatury.  Aby klimatyzacja spełniała swoją funkcję, należy jej prawidłowo użytkować. Dotyczy to zarówno siły nawiewu i prędkości powietrza. Odpowiednia praca urządzenia nie powinna dawać odczucia ruchu powietrza. Wartość przepływu powietrza powinna się wahać w granicach do 0,2 m/sek. Wyższe parametry mogą powodować ryzyko powstawania różnych infekcji, np. gardła.

Najlepsze efekty działania klimatyzacji osiąga się przy temperaturze 23 – 26 st. C, przy poziomie wilgotności 40 – 60 %. Żeby klimatyzacja spełniła swoje funkcje, należy tak zaprogramować urządzenie, aby pracowało w ruchu ciągłym, co najmniej kilka godzin dziennie. Bezcelowe jest używanie klimatyzacji z ciągle zmienianymi ustawieniami temperatury i prędkością nawiewu.

Nie tylko chłodzenie

Niektóre modele klimatyzatorów posiadają również funkcję ogrzewania powietrza. Wówczas jest to tzw. urządzenie chłodząco – grzejące. Klimatyzacja przystosowana do ogrzewania jest w stanie pracować nawet przy bardzo niskich temperaturach panujących na zewnątrz. Warto zauważyć, że klimatyzacja, w porównaniu do grzejników elektrycznych jest tańsza w eksploatacji – różnica może sięgnąć nawet 10 – 14 złotych na dobę!

Więcej o klimatyzacji na https://remont.biz.pl/klimatyzacja/

Spread the love

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*